Rekrutacja jest procesem złożonym i czasochłonnym. Co więcej, nieumiejętnie przeprowadzona, może obfitować w poważne skutki, takie jak straty finansowe. O niepowodzeniu procesu rekrutacyjnego mówi się w sytuacji, gdy pracownik zostaje zwolniony z pracy w okresie trzech miesięcy od zatrudnienia lub gdy sam się z tej pracy zwalnia. Sprawdź, jakie mogą być skutki źle przeprowadzonej rekrutacji i jak im zapobiec.
Straty finansowe skutkiem źle przeprowadzonej rekrutacji
Przede wszystkim źle przeprowadzona rekrutacja pociąga za sobą poważne straty finansowe dla pracodawcy. Musi on bowiem pokryć koszty, wynikające z prowadzonej rekrutacji, takie jak:
- znalezienie go i przeprowadzenie rekrutacji,
- zapewnienie wstępnych badań lekarskich,
- zapewnienie szkolenia,
- wdrożenie pracownika w system pracy,
- zapłacone wynagrodzenie.
Do strat finansowych zalicza się również koszty znalezienia nowego pracownika na miejsce pracownika zwolnionego. Straty finansowe to również koszty błędów, popełnianych przez pracownika, nieodpowiednio dobranego na dane stanowisko. Warto sobie tym miejscu uświadomić, że wedle prowadzonych szacunków, nowo zatrudniony pracownik przez pierwsze trzy miesiące pracy nie zarabia na siebie ani nie generuje przychodu, ale kosztuje pracodawcę wartość równą trzem miesiącom swojej pracy. Oznacza to, że dopiero po kwartale pracy pracownik zaczyna przynosić firmie dochody.
Jakie są straty pozafinansowe nieumiejętnie przeprowadzonej rekrutacji?
Jednak starty finansowe to nie wszystko, z czym musi liczyć się pracodawca po źle przeprowadzonej rekrutacji. Koszty niepieniężne to na przykład utarta przez firmę reputacji, na skutek błędów, popełnianych przez nowo zatrudnioną osobę, czy też problemy prawne z nich wynikające. Niespełnianie przez pracownika wszystkich kryteriów aplikacji na dane stanowisko i mimo to przyjęcie go na nie skutkować może również zmniejszeniem tempa pracy, a co za tym idzie, jej efektywności.
Co więcej, cierpieć może na tym nie tylko sama firma, lecz również inni pracownicy, którzy zamiast przeznaczać czas pracy na wypełnianie swoich obowiązków, będą musieli go poświęcać na szkolenie nowego pracownika lub wręcz naprawianie jego błędów. Niezadowolenie, a nawet utrata klientów, problemy wynikłe z niedotrzymania umów oraz wartości utraconych kontraktów z winy pracownika to kolejne koszty źle przeprowadzonej rekrutacji.
Aby uniknąć skutków źle przeprowadzonej rekrutacji, należy zlecić ją profesjonalnemu zespołowi HR. Dzięki zewnętrznemu działu HR zaoszczędzisz czas i środki, które musiałbyś przeznaczyć na samodzielne poszukiwanie pracownika, a także będziesz mieć pewność, że rekrutacja została należycie przeprowadzona.