Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /home/efektywny/domains/efektywnyhr.pl/public_html/wp-content/plugins/astra-addon/addons/blog-pro/classes/class-astra-ext-blog-pro-images-resizer.php on line 168
Grafika ilustruje artykuł dotyczący trendów HR 2021

Quo Vadis HR? Czyli HR trendy 2021!

Początek roku to tradycyjnie okres, kiedy pojawiają się różnego rodzaju raporty, podsumowania czy prognozy. Tym razem zaglądamy do Global Human Capital Trends 2021 firmy Deloitte (link do pełnego raportu znajdziecie tutaj)

Od przetrwania do rozwoju

Rok miniony był sporym egzaminem dla większości firm. Jak wynika z Global Human Capital Trends 2021 najlepiej w minionym roku radziły sobie te firmy, które z jednej strony przygotowały się wcześniej na różne niespodziewane scenariusze biznesowe a z drugiej strony potrafiły  wykorzystać potencjał drzemiący w pracownikach. Bieżący rok ma być dla firm rokiem przejścia od walki o przetrwanie do rozwoju.

Jak jednak zrobić ten krok w tak niepewnych okolicznościach?

Well-being rządzi!

Wyniki raportu wskazują na fakt, że o well-being warto zadbać, ale nie tylko w formie specjalnie dedykowanych programów typu zajęcia fitness online czy wsparcie psychologiczne. Ważne jest tworzenie takiego środowiska czy modeli pracy, które kompleksowo będą dbały o dobrostan pracowników odpowiadając na ich potrzeby. Z całą pewnością kluczowa jest tutaj rola menadżera i poziom jego kompetencji. Podstawą staje się umiejętność pracy z celami, motywowanie oraz komunikacja i otwartość na informację zwrotną a to wszystko w sytuacji gdy wiele zespołów pracuje zdalnie.

Uwolnić potencjał pracowników

W czasach tak niepewnych tradycyjne podejście do rozwoju i zdobywania nowych kompetencji również musiało ulec zmianie. Sytuacja często wymusza na pracownikach podejmowanie się zdań, które wykraczają poza ich dotychczasowy zakres obowiązków. To może wymagać szybkiego zdobycia nowych umiejętności. Często jednak okazuje się, że pracownicy świetnie się odnajdują w nowej roli bez większego przygotowania dzięki potencjałowi, którym dysponowali ale do tej pory nie mieli możliwości jego wykorzystania lub przełożeni go nie dostrzegali. Uczestnicy raportu rekomendują oddanie w ręce pracowników decyzyjności w zakresie identyfikacji potrzeb i wyboru narzędzi rozwoju. Według uczestników raportu tym co buduje motywację i zaangażowanie, co przekłada się na efektywność, jest umożliwienie pracownikom połączenia ich pasji i zainteresowań z realizowanymi zadaniami.

Super-zespół

Firmy wykorzystują nowoczesne technologie coraz szerzej a okres pandemii przyspieszył ich wykorzystanie również w typowo „miękkich” obszarach takich jak komunikacja, zarządzanie  zespołem czy szkolenia. Warto jednak zadbać o to by technologia nie tyle zastępowała człowieka, ile ułatwiała jego pracę – super-zespoły powstają wtedy gdy ludzie i technologia wzajemnie się uzupełniają.

Ciągłe gromadzenie i analiza danych

W tak dynamicznie zmieniającym się świecie organizacje potrzebują aktualnych danych aby mogły wdrożyć rozwiązania odpowiadające na ich aktualne potrzeby i na potrzeby ich pracowników. Wyniki raportu pokazują, że organizacje muszą stale gromadzić i na bieżąco analizować informacje dotyczące ich pracowników, ich kompetencji i potencjału aby móc elastycznie i na bieżąco reagować odpowiednio do potrzeb dzisiejszych oraz przygotować możliwe scenariusze na przyszłość

Co to oznacza dla HR?

W czasach takich jak obecne, gdzie wyraźnie widać jak cenny jest wpływ pracowników na funkcjonowanie organizacji, nowego znaczenia nabiera również rola HR. To jest ten moment, kiedy działy HR mogą pokazać swoje możliwości jako partnerzy dla biznesu. Uczestnicy raportu wyraźnie oczekują również wsparcia nie tyle w codziennej pracy, ile w tworzeniu przyszłego kształtu organizacji i modelu pracy.

Wydaje się, że to będzie bardzo ciekawy i wymagający rok dla działów HR. Ostatnie miesiące były okazją do testowania nowych rozwiązań, ujawniły mocne, ale też słabe strony organizacji, były „poligonem” i źródłem inspiracji. Teraz jest świetny moment aby przyjrzeć się temu, wyciągnąć wnioski i działać!

Co sądzicie o tych trendach? Czy Wasze HR-plany na ten rok je obejmują?

Ostatnio podczas zajęć ze studentami gdy dyskutowaliśmy o trendach HR większość uczestników podsumowała to krótko: Wszystko super tylko gdzie są takie firmy?! No właśnie… A jak jest w Waszych firmach? Dajcie znać w komentarzach.

Agata Piątek-Michalak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry